Жінкам в допомогу

Український жіночий журнал

Останнім часом все більше людей приходить в думки, що можна обійтися без вживання продуктів тваринного походження. До вегетаріанства приходять з різних причин. Часто це бувають медичні показання, але можна чути і про етичні або релігійних переконаннях.

І якщо за часів Толстого, найвідомішого вегетаріанця в дореволюційній Росії, відмова від м'яса чи молока вважався дивацтвом, то сьогодні прихильників цього стилю життя і харчування стає все більше. Так, наприклад, в Італії їх близько 10% від числа всіх жителів, трохи менше в Німеччині, Ізраїлі або Швейцарії. І хоча росіяни не на перших місцях в цьому рейтингу, але 0,7% населення - це досить значна цифра.

Що ж стосується жінок, схильних до ідеї вегетаріанства, то тут не може не хвилювати проблема організації харчування під час вагітності. Однозначну і проста відповідь тут сформулювати важко, адже мова йде не тільки про дотримання переконань майбутньої матері і її здоров'я, а й безпеку і здоров'я ще не народженого малюка. Чи зможе виносити жінка, яка не отримує в їжу тваринного білка і інших поживних речовин, міцного дитини?

ДУМКА МЕДИКІВ Про вегетаріанство

І у медиків немає одностайності в думках. Семирічні дослідження вчених одного з американських університетів показали, що прихильність до вегетаріанства жодним чином не вплине на здоров'я мами і дитини. Поки йшли роботи, фахівці прийшли до висновку, що важливо правильно спланувати раціон для всього періоду вагітності, а також для часу, коли мама годує малюка грудьми.

І якщо це відбувається, то протягом вагітності у жінки-вегетаріанки виявляється більш легким і здоровим, ніж у тих жінок, що регулярно вживали м'ясо. Вегетаріанки не відчувають ознак токсикозу. У них рідко зустрічається перепади гормонального фону. Навіть грудне молоко жінок-вегетаріанок, як вважають американські медики, виявляється чистішим з екологічної точки зору, ніж у мам, що харчуються, в тому числі, і м'ясом.

А ось російські медики не згодні з американськими колегами. Вони з упевненістю стверджують, що однією лише рослинної їжі явно недостатньо, щоб задовольнити серйозні потреби і материнського, і дитячого організму.

Неминуча брак заліза, що міститься практично лише в м'ясних продуктах. А адже саме залізо - це один з найважливіших елементів при побудові і кровотворної системи виношуваної малюка, і на можливості його забезпечення достатньою кількістю кисню.
Рослинна їжа не може повністю забезпечити необхідну кількість ряду вітамінів, наприклад, в таких важливих, як В12 і Д. Обидва цих з'єднання життєво необхідні, а їх недолік може привести до сумних наслідків і для мами, і для дитини. Тому вегетаріанкам лікарі рекомендують внести корективи в раціон і на цей період включити в меню молочні продукти і курячі яйця. Ще кращим рішенням буде вживання риби або риб'ячого жиру.
Якщо змінити раціон немає можливості, то поповнювати потреба організму у вітамінах та мікроелементах допоможуть сучасні вітамінні комплекси і добавки. При цьому дози слід обговорити з лікарем.

ПРИЧИНИ ДЛЯ побоювання

Основний аргумент проти вегетаріанства під час вагітності полягає в тому, що жінці не буде діставати поживних речовин, адже в період виношування малюка потреби в них значно зростають. Якщо відштовхуватися від думки американських медиків, то нічого страшного в цьому твердженні немає, головне, правильно побудувати дієту і ввести в раціон вітамінні добавки.

Тобто слід подбати, щоб меню жінки було насичене всіма речовинами, вітамінами і мікроелементами, необхідними для розвитку здорового немовляти і збереження здоров'я самої мами. Вегетаріанський стиль критикують за брак вітаміну B12, необхідного заліза, кальцію, тваринних білків і інших необхідних речовин. Що ж, це слід врахувати, і вжити всіх заходів, щоб цей недолік якісно заповнити:

Нестача вітаміну B12 - це вірний шлях до розвитку анемії, а так як в їжі рослинного походження цей вітамін повністю відсутня, то важливо знайти його джерела.  Такими є морська капуста і соя. Не можна відмовлятися і від вітамінних препаратів.

У щоденному меню вагітної жінки має бути не менше чотирьох порцій багатих кальцієм продуктів. І якщо молочні продукти і риба не доступні, то буде корисний тофу, зелені овочі, бобові і брокколі, горіхи і насіння, збагачене кальцієм молоко з сої.

Якщо жінка не вживає м'ясо, то для компенсації нестачі в залозі їй слід звернутися до бобовим, сухофруктам, зеленим листовим овочам, буряках, волоських горіхів і фундуку, насінню і круп. У другій половині вагітності після консультації з фахівцем краще підшукати залізовмісні добавки.

Під час очікування дитини на третину зростає потреба в білку, який міститься також в крупах, насінні, горіхах і бобових.

ОСНОВА РАЦІОНУ ВАГІТНИХ вегетаріанкою

Прихильною вегетаріанства жінці під час вагітності слід ввести в щоденний раціон таку кількість важливих продуктів.

Круп'яні та борошняні страви на вибір:

 • 6 скибочок хліба або 3 булочки для сніданку,
 • 3 склянки готових злаків або пасти,
 • 180 грам злакових пластівців.

Зелені овочі на вибір:

 • 100 - 200 грам зелених овочів, наприклад, будь-який капусти або шпинату,
 • 200 - 300 грам сирих овочів.

Фрукти і овочі на вибір:

 • 400 - 500 грам фруктів або овочів в готовому вигляді,
 • 800 грам сирих фруктів,
 • 1 фрукт, наприклад, яблуко або груша, 250 грам соку, 50 грам сухофруктів.

Продукти з бобових на вибір:

 • 300 - 400 грам бобових в готовому вигляді,
 • 120 грам тофу,
 • 250 грам соєвого молока.

Насіння і горіхи на вибір:

 • 2 - 4 чайні ложки горіхів або насіння,
 • 1 - 2 ложки арахісового масла,
 • 2 - 4 чайні ложки пшеничних проростків.

Так що при правильному і зваженому підході, вагітність прекрасно сумісна з таким переконанням, як вегетаріанство. Важливо лише, щоб жінка не забувала, що відтепер харчування - це не її суто особиста справа, а всі, хто вступає в організм речовини діляться вже на двох. І головне, щоб повсякденний раціон був вивірений, достатній і збалансований, а вітамінні комплекси допомагали компенсувати недолік тих вітамінів, які не можна отримати з рослинної їжі. Підібрати ж препарати і перевірити меню на наявність поживних речовин допоможе компетентний фахівець.

Пошук по сайту