Жінкам в допомогу

Український жіночий журнал

Як стверджує історія, йогурт - набагато давніший продукт, ніж може собі уявити сучасний чоловік. З'явився він у далекі часи, коли люди вели, переважно, кочовий спосіб життя, переїжджаючи з одного місця на інше з усіма речами і їжею. Молоко при цьому транспортувалося в спеціальній тарі, виготовленій з козячих шкур. Нерідко воно псувалося і скисало до того, як люди встигали його випити, тому вони почали вживати новий виник продукт. Саме він вважається «прабатьком» сучасного йогурту.

Батьківщиною йогурту в сучасному розумінні вважаються Балканські країни, де за довгу історію значні зусилля докладалися до вивчення кислого молока, його властивостям і створення різних заквасок з нього. Саме тоді фахівці помітили наявність корисних мікробіологічних культур його в складі.

Пастухи, перебуваючи цілий день в поле, пили овече молоко. Вони помітили, що коли воно скисає, його все одно можна вживати в їжу, а якщо до свіжого молока додати кисле, воно сквашується швидше. А якщо молоко перед цим прокип'ятити, то кінцевий продукт буде мати зовсім іншими смаковими якостями. Саме так виникла закваска.

ЩО ТАКЕ йогурт

Офіційне визначення слова йогурт трактується як кисломолочний продукт, в змісті якого є сухі речовини молока з низьким вмістом жиру. Він виходить завдяки змішанню кислого термічно обробленого молока з болгарською паличкою молочної кислоти і культурами стрептокока. Харчова цінність йогурту досягає високого значення завдяки вмісту в ньому натурального молока. До його складу також входять вуглеводи, жири, білки, ферменти і вітаміни.

Процентний вміст білка в йогурті теж досить значно - 3,2%. Молоко, а відповідно і йогурт, включають в себе жирні кислоти, а серед травних ферментів присутні амілаза, каталаза і фосфатаза. Мінеральні речовини, які надають позитивний вплив на організм, які виходять в його склад - це кальцій, калій, магній, вітаміни А і В.

Вуглеводи в молоці представлені молочним цукром (лактозою). Саме лактоза є оптимальним середовищем для виникнення, розвитку і розмноження правильної мікрофлори кишечника.

Процентний вміст вуглеводів може варіюватися від 2% до 18% в залежності від того, яку концентрацію углеводсодержащих добавок виробник заклав в свій продукт. За своєю жирності йогурти бувають:

  • молочні - містять до 4,5% жирності;
  • молочно-вершкові більш жирні, бувають до 7%;
  • найбільш жирні - вершкові - близько 10%.

ЯК ВИБРАТИ йогурт

На прилавках магазинів можна зустріти велику різноманітність йогуртів з наповнювачами та без них. В такому асортименті кисломолочних продуктів можна заплутатися, намагаючись зрозуміти їх властивості та існуючу різницю. Все йогурти, згідно правильної технології, виготовляються з молока першого ґатунку....

Дуже рідко використовується відновлене молоко. Перш за все, будь-яке молоко потрібно нормалізувати за процентним вмістом жирності - додати або прибрати зайву. Після цього здійснюється процес пастеризації та спеціальної обробки, яка дозволить поліпшити консистенцію.

Наступні етапи приготування можуть істотно відрізнятися один від одного. У деяких випадках після додавання прибутків і його подальшого дозрівання, йогурт упаковується і випускається. В інших ситуаціях до напівфабрикату додається загущувач і наповнювачі з різними смаками, після чого йогурти проходять ще одну додаткову термічну обробку. Це дозволяє збільшити термін його реалізації та кінцеву дату зберігання.

«Живі» йогурти без добавок, які обробляються тільки один раз, мають менший термін придатності і можуть зберігатися тільки при температурі + 3-5 градусів. А з наповнювачами не є лікувальними або профілактичними, але мають підвищену харчову та енергетичну цінність, містять безліч вітамінів і корисних мікроелементів. Хоча деякі виробники додають біокультури в йогурт після повторної термічної обробки, що робить його ще більш корисним для організму. На упаковці такого продукту повинна бути вказана підвищена концентрація біокультур.

ДИТЯЧІ йогурт

Спочатку йогурти, особливо з добавками різних смаків, були переважно дорослої їжею і були не рекомендовані дітям до певного віку. На сьогоднішній день ситуація значно змінилася - виробники випускають спеціальні продукти для малюків з 8, а деякі з 6 місяців. До їх складу входять: молоко, молочна сироватка, білковий концентрат, натуральні наповнювачі з фруктів або ягід, а також пектин, який виконує роль згущувача.

Такі йогурти відрізняються від інших меншим вмістом цукру, наприклад, в продукті, який можна вживати дітям з 3 років цукру набагато більше. Хоча для трирічної дитини це теж велике навантаження на внутрішні органи, при частому вживанні зростає ймовірність виникнення цукрового діабету.

Харчова цінність натурального дитячого йогурту приблизно дорівнює аналогічному показнику дитячого кефіру, але вони додатково збагачені вітамінами і мікроелементами. Ще однією важливою особливістю дитячих йогуртів є збалансованість всіх входять до складу компонентів і відсутність синтетичних барвників.

Дитячі йогурти позитивно впливають на нормальну роботу шлунка і кишечника, тому показані до вживання дошкільнятам і школярам, ​​підвищуючи їх імунітет. «Живі» не мають в своєму складі цукру, тому дітям вони можуть здатися кислуватими. Можна самостійно додати в них варення або мед, тоді діти їдять їх з великим задоволенням.

При перевірці вмісту дитячих йогуртів контролюючими організаціями, було виявлено повну відповідність всім вимогам виробництва дитячого харчування і відсутність консервантів та шкідливих мікробів. При цьому заявлене зміст молочно-кислих бактерій відповідало нормі.

Згідно з цими ж нормами, в дитячих йогуртах вміст цукру не повинна перевищувати 7-8%, а вміст кальцію на 100г продукту має становити не менше 110-125 мг. За фактом ці цифри не завжди відповідають реальності. Буває й інша ситуація - виробники насичують йогурт неорганічним кальцієм, який не засвоюється в дитячому організмі. В упаковці з кисломолочним продуктом він є, а в організм не потрапляє.

Не дуже корисним варіантом для дитини є знежирений йогурт, адже тоді в ньому відсутні жиророзчинні вітаміни А і Д. Тому краще, якщо жирність дитячого продукту буде помірною - близько 2,5%. А ось надлишок білка в йогурті може завдати більше шкоди, ніж користі. Незважаючи на те що білок є основним будівельним матеріалом клітин організму, занадто велика кількість його просто не засвоїться в організмі дитини.

«ЖИВИЙ» йогурт

Для підвищення якості і поліпшення його властивостей, виробники додають в закваску пробіотики - це живі мікроби, які виконують безліч корисних функцій для організму. Таке позитивний вплив пробіотиків на людину виражається в наступному:

  • стимулювання і активізація травлення;
  • підвищення і зміцнення імунітету організму;
  • перешкода розвитку кишкових захворювань та інфекцій;
  • нормалізація балансу корисних бактерій в шлунку і кишечнику;
  • нейтралізація токсинів в організмі людини і зниження рівня холестерину.

Найпопулярнішими пробіотиками, які використовуються в молочних продуктах найчастіше, є біфідобактерії, лактобактерії та кефірний грибок.

Виробники додають їх в процес приготування великої кількості заквасок для кисломолочних продуктів, зокрема для йогуртів, саме завдяки їх корисними властивостями і позитивному впливу на органи і системи людини.

Сучасні вимоги до виробництва регламентують, що продукт повинен сквашуватися за мінімально короткі терміни, а також бути стійким до шлункового соку. Біойогурті - це кисломолочний продукт, що володіє підвищеною пробіотичної активністю.

ДОМАШНІЙ йогурт

Щоб бути впевненим, що діти їдять тільки корисний йогурт, його можна готувати в домашніх умовах за допомогою йогуртниць. Для цього в аптеках або спеціалізованих магазинах потрібно купувати закваски, які є його основою. Мама буде знати, що вона додає до складу, і точно буде здійснювати контроль за умовами і терміни зберігання готового продукту. Безумовно, такий кисломолочний продукт принесе більше користі дитині, ніж промисловий йогурт. Подивіться відео, щоб дізнатися, як приготувати йогурт для своєї дитини вдома.

Пошук по сайту