Жінкам в допомогу

Український жіночий журнал

Користь і шкода чаю та кави для людського організму - це вічне протистояння. Практично кожна людина починає свій день з чашки підбадьорливого напою. Прихильники чаю кажуть, що він набагато краще, а кавомани стверджують, що тільки кава може зарядити енергією на цілий день.

ПЛЮСИ І МІНУСИ

Вчені довели, що кава не приносить такого вже сильного шкоди організму. Однак всілякі телевізійні передачі постійно згадують про достоїнства чаю всіх різновидів та змушують любителів кави задуматися про зміну уподобань.

Отже, позитивний вплив чаю на:

  • Серце: нормалізує кров'яний тиск, покращує стан артерій.
  • Сечостатева система: доведено, що зелений чай здатний запобігати утворенню каменів в нирках.
  • Зуби: в складі зеленого чаю присутній антиоксидант, який здатний запобігати розвитку карієсу.
  • Кістки: зміцнює кісткову систему, в той час як надмірне вживання кави може призвести до остеопорозу.
  • Мозок: вживається для профілактики хвороби Альцгеймера.
  • Вага: покращує обмін речовин, а кава зменшує апетит.

Позитивний вплив кави на:

  • Мозок: здатне запобігти хворобі Паркінсона
  • Рак: любителі кави менш схильні до раку печінки і товстої кишки. Спеціальний антираковий чай, на думку американських вчених, не дає потрібного ефекту.
  • Діабет: Ті, хто випиває більше чотирьох чашок на добу, менше схильні до захворювання на діабет.
  • Сечостатева система: служить для профілактики утворення каменів.

У підсумку виходить, що чай корисніший для організму, ніж кава. Як сказав професор хімії Пенсильванського університету Вінсон Джо: «Ми повинні пити каву або чай. У складі обох напоїв присутні антиоксиданти, які допомагають справлятися з багатьма захворюваннями. Якщо ви не гурман, пийте чай, він корисніший для серця і не має побічних ефектів ». Якщо у вас проблеми з тиском або серцем, то краще утриматися від кави і вживати чай.

ЧАЙ, КАВА І ЗНЕВОДНЕННЯ

Ще один важливий аспект вживання чаю і кави полягає в наступному: вважається, що ці напої призводять до зневоднення організму. Звучить загрозливо, тому спробуємо розібратися, що до чого.

Щодня в усьому світі людьми випивається більше мільярда чашок кави і у два рази більше - чаю. Хтось просто любить ці напої, а для кого-то головним є те, що вони допомагають зарядитися енергією.

Деякі прихильники здорового способу життя наполегливо рекомендують випивати вісім склянок води протягом дня, що дуже спірно, як правило, уточнюється, що в цій нормі рідини не враховані кава і чай, тому що вони зневоднюють організм.

У каві і чаї міститься велика кількість різних речовин, включаючи вітаміни, але предметом пильної уваги, в основному, стає кофеїн. До речі, досліджень на цю тему вкрай мало.

ЕКСПЕРИМЕНТ з кофеїном

Одне з найвідоміших досліджень було проведено майже століття тому. В експерименті брали участь всього три людини. Суть полягала в наступному: протягом двох зим троє чоловіків випивали по чотири чашки щодня, іноді це був чай, а іноді просто вода з додаванням кофеїну в чистому вигляді. Протягом усього експерименту ретельно контролювалося кількість виділеної піддослідними сечі. В результаті вчені прийшли до висновку, що якщо люди протягом двох місяців утримувалися від кави і чаю, і починали вживати воду з додаванням кофеїну, то кількість вироблюваної сечі збільшувалася вдвічі. Коли ж вони знову починали вживати, сечогінний ефект пропадав.

Дуже велика кількість кофеїну збільшує приплив крові до нирок, і перешкоджають засвоєнню натрію. Зайвий натрій повинен виводитися з організму - звідси і сечогінний ефект. Але точний механізм роботи і на сьогоднішній день - предмет суперечок. Коли доза кофеїну помірна, то і вироблення сечі дуже слабка. Лоуренс Армстронг (США, університет Коннектикуту) проводив неодноразові дослідження на цю тему, і прийшов до висновку, що кофеїн - м'який сечогінний засіб, не більше того. У більшості випадків кількість сечі піддослідних не залежало від того, містився чи в випитої води кофеїн чи ні. Тоді точно також можна вживати просту воду. Чомусь багато людей вважають, що якщо пити каву або чай, то доведеться постійно бігати в туалет.

Вчені ж повинні визначитися, що давати випробуваним в процесі експерименту: розчинений кофеїн або кави.

У дослідженнях Армстронга продемонстровано, що більшість вчених дають людям чистий кофеїн, розчинений у воді, а не кава або чай, які зазвичай вживаються будинку. Можливо, що поєднання певних речовин, що містяться в цих напоях, якось впливає на результат подій.

В той експеримент, де піддослідні протягом півдоби не вживали нічого, крім чаю, ніякої різниці в рівні насичення організму рідиною між людьми, вживали чай і звичайну кип'ячену воду, виявлено не було.

Що стосується кави, то в одному експерименті було все-таки виявлено збільшення кількості сечі до 50% і підвищення вмісту натрію і калію. Але в цьому випадку, його учасники до дослідження не вживали кофеїн ні в якому вигляді, тому з тими, хто звик до кави, ситуація може бути іншою.

У наступному дослідженні не було виявлено ніяких відмінностей в гідратації між людьми, які вживають каву і чай, тому тут однозначного висновку теж немає.

І НАЙБІЛЬШИЙ ОСТАННЯ НАУКОВА ПРАЦЯ ...

Нову роботу опублікувала Софі Кілер з університету Бірмінгема. У цьому дослідженні був вимірі обсяг виділеної сечі, перевірено, як функціонування нирок відбивається на аналізі крові і підраховано загальну кількість води в організмі. Випробовувані чоловіки випивали по чотири чашки кави в день, що, погодьтеся, більше тієї норми, яку зазвичай п'є середній споживач. Даних, які б підтверджували, що у випробовуваних спостерігається зневоднення організму, в порівнянні з тими, хто вживав тільки воду, отримано не було.

Цей експеримент матеріально підтримувався Інститутом наукової інформації про каву. Багато компаній є його членами. Незважаючи на це, результати дослідження були опубліковані в науковому журналі, і автори підтвердили, що Інститут ніяким чином не впливав на проведення експерименту, збір і аналізування даних або написання роботи.

У підсумку, якщо ви помічаєте, що після випитої чашки підбадьорливого напою, відчуваєте потребу сходити в туалет, то не потрібно порівнювати таку ситуацію з тим, коли ви взагалі не п'єте. Так як, якщо замість кави або чаю випити води, ефект буде аналогічним.

Загалом, пийте що хочете, головне щоб з користю для здоров'я.

Пошук по сайту