Жінкам в допомогу

Український жіночий журнал

Внутрішньоматкова спіраль є контрацептивом, що перешкоджає просуванню сперматозоїдів всередину матки. Виготовляється з пластику з додаванням міді, срібла або золота. Якщо запліднення вже відбулося, спіраль не дасть яйцеклітині закріпитися в порожнині матки, внаслідок чого відбувається її природне видалення.

У 60-і роки 20 століття Дж. Липпс - американський гінеколог, винайшов спеціальний пристрій, назване «петлею Ліппса». Він використовував спеціальний еластичний матеріал, який виключав ризик травми при введенні внутрішньоматкової спіралі.

Багато жінок, які досягли дітородного віку, часто запитують: «Чи можна встановлювати ВМС»? «Як це позначиться на організмі»?

ЯК ВСТАНОВЛЮЮТЬ

Встановити спіраль можливо тільки в медичній установі і робити це може тільки фахівець. Перед цим потрібно обов'язково проконсультуватися з гінекологом, здати всі аналізи. Якщо не виявлено ніяких інфекційно-запальних процесів в сфері сечостатевої системи, то протипоказань до установки ВМС не виникне. Вона встановлюється на третій-четвертий день менструації, щоб переконатися у відсутності вагітності, терміном до п'яти років. Статевий контакт дозволений на дев'ятий-десятий день після установки.

Перед установкою ВМС, щоб виключити виникнення будь-яких ускладнень, лікар призначить пацієнтці наступні дослідження:

 • УЗД
 • Аналіз крові і сечі
 • Мазок з шийки матки, для бактеріологічного дослідження.
 • Обстеження на венеричні захворювання (ВІЛ, сифіліс, гепатит В і С)

Якщо гінеколог виявляє наявність інфекційно-запальних процесів, то він призначає поглиблене дослідження і антибактеріальне лікування. Після проведеного лікування до установки спіралі повинно пройти не менше півроку, для повного одужання і виключення переходу захворювання в хронічну стадію.

Якщо у жінки в анамнезі присутні кілька абортів і пологи, то до установки слід поставитися з обережністю: рідко, але все-таки, ВМС може викликати прорив стінок матки. Також жінок цікавить, чи можна встановлювати її після пологів, щоб запобігти ще одну вагітність, відповідь фахівців однозначний: «можна», тільки по закінченню двох-трьох місяців після народження дитини, попередньо пройшовши обстеження у гінеколога. Якщо жінка планує ще раз завагітніти, то запліднення може наступити вже в перший місяць після вилучення. Причому витягувати її може тільки фахівець.

Встановлення жінкам які ще не народжували

Думки фахівців в цьому питанні розходяться: одні стверджують, що категорично не можна, інші - що можна, після проведення всіх досліджень. Тільки в одному все гінекологи згодні: установка, проведена навіть самим суперкваліфіковані лікарем, може викликати певні ускладнення. Побічні явища, пов'язані з введенням спіралі, найчастіше виникають у жінок, з хронічними запальними захворюваннями репродуктивної системи, нерегулярним менструальним циклом, і у жінок, які не народжували. Це дозволяє в якійсь мірі відповісти на питання «чи можна встановлювати спіраль родили».

При введенні внутрішньоматкової спіралі може виникнути маткова кровотеча, а іноді - пошкодження шийки матки. Також установка ВМС підвищує ризик позаматкової вагітності, сприяє витончення шару ендометрія в матці, що негативно впливає на розвиток вагітності в майбутньому і збільшення ризику викидня.

У період, коли внутрішньоматкова спіраль встановлена, деякі жінки можуть скаржитися на такі неприємності:

 • Тягне біль низу живота.
 • Процеси запалення органів репродуктивної системи. Воно може проявлятися у вигляді цервіциту, ендометриту або тазового абсцесу. Якщо такі захворювання не лікувати, вони можуть прийняти хронічну форму, яка згодом негативно позначиться на дітородної функції і призведе до безпліддя.
 • Кров'янисті виділення. Якщо вони на тлі прийому ліків стають рясними, то це є показанням до вилучення спіралі.

Протипоказання до установки

Категоричних протипоказань кілька:

 • Інфекційні захворювання або запалення органів малого таза
 • Кров'янисті виділення невстановленої етіології
 • Патології шийки матки: поліпи, ерозії, цервіцит
 • Фіброміома, яка веде до деформування матки
 • вагітність

Придбати ВМС можна в будь-якій аптеці. Ціна може дуже відрізнятися, тому перед покупкою можна обдзвонити кілька аптек, щоб вибрати найбільш підходящу.

ВИДИ

Існує кілька різновидів ВМС. Вони відрізняються розмірами, формою і матеріалом, з якого виготовлені.

Найбільш затребуваними є: Мультілоад, Нова-Т, Мирена і Юнона. Кожна має свої плюси і мінусами.

Мультілоад

Має напівовальну форму, на кінцях відгалужень розташовуються виступи у вигляді шипів, які забезпечують краще закріплення в порожнині матки. Це зводить практично нанівець ризик випадання.

НОВА-Т

Як вже видно з назви, спіраль має Т-подібну форму. Її відгалуження виконані з дуже еластичного матеріалу, що знижує ризик пошкоджень при установці до мінімуму. Вона може знаходитися в матці до п'яти років.

Мірена

Вона вважається найефективнішою, але і найдорожчою. Ставиться вона на п'ять років. Також Мірену можна встановлювати при невеликій міомі. Деякі лікарі вважають, що така гормональна спіраль навіть сприяє уповільненню зростання цього доброякісного освіти.

ЮНОНА

Є кілька різновидів цієї спіралі.

ЮНОНА БІО MULTI

Ця спіраль має Ф-подібну форму, зубчасті краї і розмір, трохи більше ніж описані раніше. Містить в своєму складі мідь. Така спіраль підходить жінкам, які народжували неодноразово і перенесли не один аборт, а також тим, у кого мало місце бути випадання ВМС. Спіраль ставиться на п'ять років.

ЮНОНА БІО-Т SUPER

Ця спіраль оброблена спеціальним антимікробним складом, в який входить прополіс. За твердженням виробника, це запобігає розвитку ендометриту і запалення яєчників. Може перебувати в матці п'ять років.

Юнона Био-Т Ag з сріблом. Срібло разом з міддю входить до складу матеріалу, яким обмотана ніжка спіралі. Встановлюється на сім років.

Юнона Био-Т Au. Така спіраль Т-подібної форми має в своєму складі золото. Її використовують жінки, у яких спостерігається алергія на мідь. Вона може призводити до відторгнення спіралі і випадання. Спіраль з золотом має протизапальну дію, навіть більше, ніж срібло. Це вважається великою перевагою дорогих моделей. Встановлюється на сім років.

Кільцеподібна ЮНОНА БІО-Т

Спіраль невеликого розміру і рекомендується родили дівчатам. Такий розмір знижує ризик травматизму стінок матки. Спіраль другого типу має трохи більші розміри і рекомендується жінкам, які з якоїсь причини не можуть використовувати звичайну, Т-образну спіраль. Встановлюється на п'ять років.

Пошук по сайту