Жінкам в допомогу

Український жіночий журнал

Хороше самопочуття і настрій багато в чому залежать від такого, здавалося б, «внутрішнього» справи організму, як травлення. Варто тільки відбутися навіть найменшого збою, як стопориться весь механізм, за який відповідають живуть в людському кишечнику мікроорганізми. Такий стан, коли порушується баланс звичної мікрофлори, що супроводжується зниженням кількості корисних бактерій, називають дисбактеріозом.

І якщо «хороше» населення в кишечнику з тих чи інших причин зменшується, його місце моментально займають або нейтральні мікроорганізми, або, що зовсім погано, небезпечні: стафілококи і стрептококи, найпростіші і хвороботворні мікроскопічні грибки.

Небезпека і підступність дисбактеріозу навіть не у втраті захисної і відповідає за травні процеси мікрофлори, а в тому, що цей стан може бути закликані масою причин, і сам дисбаланс може послужити поштовхом для розвитку і загострення багатьох небезпечних захворювань.

НОРМАЛЬНА МІКРОФЛОРА КИШКІВНИКА

Зазвичай кишечник людини заселяє більше п'яти сотень різних видів мікроорганізмів, причому їх видовий склад практично незмінний, а в процесі травлення беруть участь, по більшій мірі, біфідо-і лактобактерії.

При цьому роль мікрофлори не обмежується тільки переварюванням їжі, що поступає. бактерії:

 • захищають від патогенних, а значить, небезпечних мікроскопічних організмів, утворюючи на стінках кишечника непроникну для шкідливої ​​флори плівку;
 • беруть участь у виробництві цілої гами вітамінів, серед яких: В1, С, B2, К, B6, B12 і PP;
 • беруть участь в загальному обміні речовин, розщеплюючи вуглеводи, білки і харчові волокна;
 • беруть безпосередню участь в обміні кислот;
 • синтезують речовини, що відповідають за роботу кишечника людини.

Коливання ж в чисельному складі нормальної мікрофлори цілком можливі, оскільки час від часу змінюються умови життя людини, його раціон і стан здоров'я. Змінюється кількість бактерій в кишечнику і з віком. Підтвердити дисбактеріоз можна лише після всеосяжного мікробіологічного дослідження, проведеного за призначенням лікаря-гастроентеролога, а запідозрити наявність цього неприємного стану можна по ряду вельми наочних проявів:

 • алергічних реакцій на найшкідливіші, звичні продукти харчування;
 • запах з рота;
 • раптові запори або проноси;
 • непомірне газоутворення, що супроводжується здуттям живота і метеоризмом.

Виявивши такі симптоми, слід запланувати візит до фахівця, який при підтвердженому дисбактеріозі, призначить, якщо необхідно антибіотики для знищення патогенної флори, дієту і пробіотичні препарати, що допомагають замістити дефіцит корисної мікрофлори.

Лікар зможе виявити причину дисбактеріозу, або як кажуть медики «дисбіозу», і призначити лікування цього захворювання.

ПРИЧИНИ ДИСБАКТЕРІОЗУ

Дисбактеріоз не може розвинутися спонтанно і у здорової людини, дисбаланс мікрофлори кишечника - це найяскравіший сигнал, що в організмі щось не гаразд. Серед основних причин цього стану:

 • Тривалий або безсистемний прийом антибіотиків та інших препаратів;
 • Перенесені складні кишкові інфекційні захворювання, наприклад, сальмонельоз або дизентерія;
 • Гострі і хронічні захворювання системи травлення: панкреатит, виразки і гастрити, коліти, порушення роботи жовчного міхура;
 • Наслідки операцій, в тому числі, і на шлунково-кишковому тракті;
 • Нераціональне харчування з переважанням в раціоні жирної і борошняної їжі і явним недоліком рослинної клітковини, харчових волокон, білків і вітамінів, джерелом яких є овочі і молочні продукти;
 • Зниження імунітету;
 • Порушена моторика кишечника, що виявляється в запорах, проносах, газоутворення і метеоризмі;
 • Алергічні захворювання різної природи;
 • Гострі інфекційні захворювання різної природи, наприклад, всі різновиди грипу і ентеровірусні інфекції;
 • Вплив на організм радіації.

ДИСБАКТЕРІОЗ У ДІТЕЙ

Досить часто дисбактеріоз виявляється у дітей грудного та молодшого віку. Причин цього кілька, і вони відрізняються від тих, що дають початок дисбактеріозу у дорослих. це:

 • Ранній відрив від грудей або, навпаки, пізніше звикання до материнського молока;
 • Штучне вигодовування,
 • Недостатнє або неповноцінне, не за віком дитини, харчування.

Дисбактеріоз у дітей удвічі небезпечна, тому при його діагностуванні важливо якомога швидше виявити його причину і вжити всіх необхідних заходів лікування.

Що відбувається при дисбактеріозі

Коли з тих чи інших причин в кишечнику знижується кількість корисних бактерій, що запобігають розвитку патогенної флори, на місці, що звільнилося починають активно розвиватися шкідливі мікроорганізми і грибки. У травному тракті починають виникати вогнища запалення, з'являються больові симптоми, розлади стільця, здуття черевної стінки через велику кількість газів.

Тривалий дисбаланс кишкової мікрофлори призводить до порушень перетравлення їжі, корисні речовини з якої гірше всмоктуються, не забезпечуючи потреби організму. І, як наслідок, у людини знижується вага, з'являються всі ознаки анемії.

ДІАГНОСТИКА ДИСБІОЗУ КИШКІВНИКА

Діагностувати і призначити грамотне лікування може провести тільки лікар-гастроентеролог. Основним в діагностиці є аналіз калу. За його зовнішнім виглядом, наявності слизу, непереварених включень, зелені і безпосередньо складу мікрофлори роблять висновок про дисбактеріозі.

Грунт для вивчення складу мікрофлори дають наступні методи:

 • біохімічне дослідження зібраного за всіма правилами калу;
 • його копрологическое дослідження;
 • бактеріологічне вивчення вмісту кишечника і жовчі.

А, крім цього, фахівець може призначити і інші види досліджень, в ході яких проводять обстеження стінок кишечника і роблять зіскрібки з його стінок:

 • Гастроскопия, для якої часто використовується абревіатура ЕГДС;
 • Іригоскопія - рентгенологічне дослідження наповненого контрастною речовиною кишечника;
 • Ректороманоскопія - апаратне дослідження 30-сантиметрового ділянки кишки за допомогою ректоскопа;
 • Колоноскопія - дослідження, подібне з попереднім методом, але супроводжується оглядом більш протяжного, до метра, ділянки.

Останні методи дають більш об'єктивну картину, ніж традиційний аналіз, оскільки для останнього слід зібрати кал практично в стерильних умовах і провести моментальне його дослідження. Часто, особливо в домашніх умовах, це неможливо, тим більше що мікрофлора в пристеночной області кишки різниться з тією, яку медики називають внутріпросветовой.

ЛІКУВАННЯ ПОРУШЕНЬ МІКРОФЛОРИ

Так як аналіз калу дає тільки непряме уявлення про картину, то не варто починати екстрено прийматися за нормалізацію мікрофлори, а краще спочатку з'ясувати причину відхилень в чисельному складі бактерій, і що стало причиною зменшення кількості корисних бактерій і зростання патогенних.

Після виявлення джерела проблеми, його слід нейтралізувати і паралельно з цим процесом зайнятися корекцією дисбактеріозу. У міру лікування основного захворювання дисбаланс мікрофлори зменшується разом з його неприємними проявами: поліпшується стілець, вщухають болю і знижується рівень газоутворення.

А щоб лікування відбувалося швидше і ефективніше важливо дотримуватися таких принципів:

 • Обов'язкове дотримання прописаної дієти, що включає кисломолочні продукти, у складі яких присутні живі біфідобактерії.
 • Регулярний тривалий прийом препаратів для нормалізації складу мікрофлори кишечника.
 • Контроль над прийомом антибіотиків і бактеріофагів, які призначаються при необхідності придушення патогенної флори в кишечнику.

Основою терапії і для дорослих, і для дітей має стати саме раціональне харчування з максимальним включенням продуктів, збагачених культурами бактерій, благотворно впливають на травлення. А поряд з цим необхідно виключити страви, що сприяють загостренню стану: жирні і смажені, борошняні, солодкі і приготовані з напівфабрикатів.

Лікарські засоби, що використовуються при лікуванні дисбактеріозу, також містять в тому чи іншому вигляді корисні мікроорганізми, а також сприяють їх розмноженню, створюючи сприятливий грунт для зростання мікрофлори. Починають лікування з антибіотиків або бактеріофагів, що пригнічують прояв патогенної флори, а після переходять до прийому пробіотиків. Таке лікування може тривати досить довго. Як правило, відновити роботу кишечника вдається відновити не раніше, ніж через пару місяців.

На жаль, навіть повне відновлення травлення і зняття всіх симптомів не виключають повторне поява дисбактеріозу. Чутливість кишечника залишається на все життя, тому найменший зрив може привести до повернення всіх супроводжуючих дисбиоз проблем. Кращою профілактикою дисбактеріозу є строгий контроль над прийомом антибіотиків, своєчасне лікування всіх простудних захворювань і дотримання багатою кисломолочними продуктами дієти.

Пошук по сайту