Жінкам в допомогу

Український жіночий журнал

З давніх часів люди зрозуміли, що будь-яка втрата крові може привести до смерті людини. Намагаючись врятувати себе або близьких, стародавні люди робили різні спроби, щоб відновити її кількість в організмі, наприклад, пили кров тварин. Від незнання фізіології людини багато доводилося відчувати методом проб і помилок, що часто вело до сумних результатів.

ІСТОРІЯ ДОНОРСТВА

Протягом багатьох століть люди намагалися різними способами впливати на кількість крові в організмі людини. Уже в 17 столітті народні цілителі і лікарі намагалися переливати кров тварини до людини, щоб заповнити її баланс. І це закінчувалося ще гіршими наслідками, ніж в давнину.

Адже коли людина пила кров тварини, це було шкідливо, але не смертельно. І якщо втрата була значна, у нього був шанс вижити. Якщо ж її йому переливали, це призводило до неминучої смерті.

Тільки в 18 столітті медики почали розуміти, що людину може врятувати тільки кров іншої людини. І хоча про те, що вона буває різних груп, нікому ще не було відомо, все-таки російський професор медицини Олексій Філомафітський видав документ, який назвав «Трактат про переливання крові». З тих пір почалася рідкісна практика переливання, і деякі випадки дійсно були вдалими.

Повсюдно і більш професійно гемотрансфузия почала застосовуватися тільки в роки Першої світової війни. До речі, саме в той період виникли і перші міфи про процедуру переливання крові, частіше за все розповідають про шкоду донорства.

Саме слово донор виникло від латинського «donare», що буквально перекладається як «дарувати». Тобто донорство - це процес здачі певної кількості крові людини на користь того, кому вона потрібна, який відбувається обов'язково добровільно. У різних випадках і ситуаціях донор може здавати кров цілком, або тільки деякі її компоненти. Обов'язковою процедурою перед переливанням повинна бути здача аналізів. Медичне обстеження повинне стати гарантією успішності майбутньої гемотрансфузії.

КОРИСТЬ ПЕРЕЛИВАННЯ ДЛЯ реципієнта

Існують випадки, в яких без переливання не обійтися ні яким іншим чином. Адже іноді гемотрансфузия - це єдина можливість зберегти життя людині. Такими ситуаціями, коли потрібно добровільна здача крові, є:

 • множинні опіки важкого ступеня;
 • втрата великої кількості крові через аварію, травми або складної операції;
 • недокрів'я людини;
 • сильний токсикоз вагітної;
 • ускладнені пологи;
 • гематологічні або гнійно-септичні захворювання;
 • деякі інші випадки кровотечі в організмі людини, яке складно зупинити.

МІФИ І ДОМИСЛИ ПРИ ПЕРЕЛИВАННІ

Протягом довгого часу, поки медики вчилися переливати кров реципієнтам, люди дивилися на це з боку, хтось зі схваленням, хтось із засудженням, а деякі з побоюванням. Напевно, саме такі, що сумніваються і бояться всього нового придумують усілякі негативні наслідки, які можуть виникнути у донорів.

Наприклад, відповідно до одного з міфів, донор може заразитися яким-небудь захворюванням при переливанні. Людина, яка хоча б раз побував на станції переливання і здавав кров, може зрозуміти всю абсурдність цієї заяви. Адже система, за допомогою якої у людини беруть кров, використовується тільки один раз, вона дістається з герметичної упаковки і розкривається безпосередньо перед початком процедури тільки в присутності людини, який буде її здавати.

Іншим міфом, що стосуються гемотрансфузії, є припущення, що переливання крові клопітна і довга процедура. Попереднє медичне обстеження дійсно потребують деяку кількість часу, щоб медики могли переконатися, що кров донора ідеально підійде для подальшого використання. А ось сам її паркан займає всього кілька хвилин часу. Максимальний час, яке донор може витратити на процедуру, 15 хвилин в тому випадку, якщо у нього беруться лише деякі компоненти, а інша частина повертається назад.

Найбільш, мабуть, неймовірним міфом, який придумали навколо переливання крові, є припущення, що організм донора звикає виробляти її надмірна кількість, якщо людина здає її регулярно. І це думка теж помилково. Насправді, в організмі виробляється стільки крові, скільки людині необхідно. Але регулярна її здача тримає організм в тонусі, і якщо виникне ситуація, коли донору самому знадобиться переливання, його організм набагато легше перенесе це.

ОСОБЛИВОСТІ ЖИТТЯ ДОНОРА

Незважаючи на те, що медицина щодня розвивається і стає більш зрозумілою навіть простим людям, і, незважаючи на вільний доступ до різноманітної інформації на дану тему, деякі продовжують думати, що бути донором небезпечно і шкідливо. Таким людям було б корисно знати, що:

 • Щоб бути регулярним донором, необхідно вести здоровий спосіб життя, адже людина яка курить і часто вживає алкоголь, не може нікому допомогти.
 • Кожен раз, збираючись здавати кров, донор повинен проходити медичне обстеження. Безкоштовно. Тому будь-які порушення в роботі організму донора лікарі можуть помітити на самій ранній стадії його розвитку.
 • Організм людини, який регулярно здає кров, перебуває в стані постійного омолодження. У жінок пізніше настає менопауза, чоловіки-донори рідше хворіють на серцево-судинні захворювання.
 • Завдяки частому оновленню крові, у людини набагато міцніше імунна система, більш гармонійно працює шлунково-кишковий тракт і деякі інші внутрішні органи.
 • Не менш важлива емоційна складова. Адже людина, яка щось дає іншому, відчуває себе краще і приємніше. Кожен донор усвідомлює, що віддаючи частину себе, він рятує комусь життя.

Коли людина розуміє, що все міфи, пов'язані з донорством - не більше, ніж побоювання тих, хто сумнівається, а позитивних моментів від переливання набагато більше, ніж недоліків, цілком логічно постає запитання про можливі обмеження. Вони, безумовно, є, і їх бажано знати перед тим, як звертатися на станцію переливання крові.

По-перше, донор не може бути молодше 18 років, а його вага повинна перевищувати 50 кг. По-друге, всі аналізи і медичне обстеження повинні підтвердити здоров'я людини і безпеку його крові для реципієнтів. По-третє, існує кілька рекомендацій для донора про його діях безпосередньо в день здачі крові. Це обмеження по харчуванню, наприклад, не можна їсти копчену, смажену і гостру їжу, небажано вживати молочні продукти, і природно повне обмеження по алкоголю за кілька днів до дня проведення процедури.

Донорство - це корисне і потрібно справа, і людина, яка добровільно здає кров для потреб інших людей, безумовно, заслуговує тільки позитивних відгуків в свою сторону.

Пошук по сайту